EGR ventil

(Recilkulacioni ventil izduvnih gasova)


Najpouzdaniji i najefikasniji način čišćenja EGR ventila je proces ultrazvučnog čišćenja EGR ventila. Ovaj proces podrazumeva fizičku demontažu EGR ventila sa vozila i njegovo čišćenje u ultrazvučnoj kadi specijalnim sredstvima za tu namenu. Nakon ovog postupka dobija se potpuno čist i funkcionalan EGR ventil. Više o toj usluzi sazjajte ovde:


Proces ultrazvučnog čišćenja se primenjuje za jako zaprljane EGR ventile. Dok se kod relativno čistih EGR ventila, sam ventil može pročistiti i dekarbonizacijom motora

Mešanje izduvnih gasova sa usisanim vazduhom smanjuje sadržaj kiseonika u smeši goriva i vazduha. Na taj način se snižava temperatura sagorevanja. U zavisnosti od uslova rada, sadržaj oksida azota (NOx) u izduvnim gasovima se smanjuje i do 50 %. U dizel motorima se sadržaj čestica smanjuje za oko 10 %, kao i nivo buke.
Kod benzinskih motora je evidentna i manja potrošnja goriva. Zbog toga se kontrolisanim dodavanjem izduvnih gasova može uticati na ponašanje sa stava izduvnih gasova u skladu sa uslovima opterećenja. Recirkulacijaizduvnih gasova je i efikasan način za redukciju emisije oksida azota.

Recirkulacija izduvnih gasova se uključuje samo u određenim radnim uslovima:
– Kod dizel motora do oko 3000 o/min i pri srednjim opterećenjima.
– Kod benzinskih motora iznad obrtaja praznog hoda do gornjih vrednosti delimičnog opterećenja.
– Na punom opterećenju se ne vrši recirkulacija izduvnih gasova, dakle EGR nema uticaja na maksimalne performanse.

Najčešći uzroci neispravnosti su naslage na leptiru ventila ili na ventilskom sedištu.
Posledice će biti:
– Zaglavljivanje ventila i nemogućnost otvaranja.
– Smanjeno otvaranje zbog naslaga.
– Nepotpuno zatvaranje ventila.

Neuobičajeno obilne naslage mogu biti posledica grešaka u sistemu za ubrizgavanje. Kod dizel motora, naslage takođe nastaju zbog čađi.
Ukoliko ostane zaglavljen u zatvorenom položaju, izgubiće sve funkcije. Vozilo će nastaviti s radom, svakako će emitovati azotni oksid na granici iznad dozvoljene vrednosti s obzirom na propise o zaštiti životne sredine. U drugom slučaju, ako EGR ventil ostane zaglavljen u otvorenom položaju, motor će postati zasićen još puno pre. S vremenom vozilo će izgubiti ubrzanje i snagu, a manifestirat će se i ostali simptomi.


Ubacivanjem vodonika u motor postupkom dekarbonizacije dolazi do njegovog mešavnja sa smešom goriva i vazduha i sagorevanja čime dolazi do razlaganja ugljeničnih naslaga u celom izduvnom sistemu pa i u EGR ventilu. Međutim dekarbonizacija motora je alternativa klasičnom čišćenju EGR ventila ali ne i podjednako efikasno rešenje kao i njegovo fizičko skidanje i čišćenje.

Napomena: ukoliko je EGR ventil skroz zapušen, jedino rešenje je fizičko skidanje EGR ventila i njegovo čišćenje fizički a potom i u ultrazvučnoj kadi.

Više o ultrazvučnom procesu čišćenja ujedno i najefikasnijem procesu čišćenja možete saznati OVDE.